Obývačka s kuchyňou útulne a sviežo

Požiadavka majiteľov na návrh zariadenia ich nového bytu v novostavbe bola od začiatku jasná, aj keď z oboch strán trošku protichodná. Pani domu si želala útulný a vzdušný, svetlo pôsobiaci interiér s tradičnými prvkami, kým jej manžel mal predstavu moderného interiéru s čistými líniami a kontrastnejšími farbami. Zhodli sa však aspoň v jednom bode, a to modrej farbe, ktorá sa páči obom.

Farebná paleta zložená z komplementárnych farieb

Sviežo a upokojujúco pôsobiacu modrú farbu v rôznych odtieňoch od úplnej svetlej modro-šedej až po sýtu modrú som doplnila o jej úplný opak – teplú vanilkovo žltú na doplnkoch a medový tón na podlahe a drevených častiach. Tieto dve farby sú totiž v rámci farebného kruhu umiestnené na opačných stranách farebného spektra a nazývajú sa komplementárnymi farbami. Vytvárajú medzi sebou najvyšší kontrast a vnášajú do interiéru dynamiku, ale pokiaľ sú vybrané vkusné, jemné odtiene, tak pôsobia veľmi esteticky. Bledozelená bola vybraná ako doplnková na vybalansovanie týchto dvoch silných, primárnych farieb a prepojenie s výhľadom z okna, čím sa do interiéru prenesie príroda a to takisto zosilní pocit útulnosti.

Sedací nábytok v obývačke

Pre zachovanie vzdušnosti a vnímanie veľkosti priestoru boli vybrané sedačky na nožičkách. Usporiadané sú do tvaru L, aby vyčlenili útulnú oddychovú zónu, zároveň sú týmto spôsobom ideálne vzdialené na rozhovor, sledovanie tv, aj komunikáciu s kuchynskou časťou.

Umiestnenie knižnice

Knižnica je prvok navrhnutý na podporu útulnosti. Keďže som ale vybrala jej prevedenie formou zavesených políc (na pevných vrutoch vnútri každej police) bez bočníc a podpier, prináša do priestoru aj čisté, rovné línie, ktoré prispievajú k moderne pôsobiacemu interiéru

Zrkadlo na dodatočné presvetlenie interiéru

V súlade s požiadavkou maximálneho presvetlenia, som na stenu protiľahlú k oknu umiestnila zrkadlo, ktoré aj svojím vizuálom, aj funkčným odrazom, bude vytvárať dojem ďalšieho okna v miestnosti. Vybrala som tvar bieleho deleného okna, ktoré potešilo majiteľku obľubujúcu tradičné prvky.

Pohľad z obývacej časti na jedálensku zónu

Osvetlenie kuchynského stola

Závesné svietidlo organických tvarov skvele dopĺňa elegantné prvky v obývacej časti. Svojím umiestnením zároveň jasne vymedzuje jedálenskú zónu v rámci otvoreného spoločenského priestoru.

Ako skĺbiť moderné a tradičné prvky v interiéri

Frézované dvierka (na kuchyni aj tv stolíku navrhnutom na mieru) vnášajú do celého interiéru pocit útulnosti. Čerešničkou na torte sú ozdobné vintage úchytky – opäť v komplementárnom odtieni medenej voči modrému patchworkovému vzoru obkladu. Skĺbiť moderné a tradičné prvky sa mi podarilo určením jasného konceptu, kedy táto ozdobná úprava dvierok, vzor obkladu a tradičný tvar úchytiek len vkusne dotvárajú moderné usporiadanie kuchyne v čistých líniách bez horných dvierok.

Kuchynský polostrov a jeho umiestnenie

Z pohľadu od spoločenskej časti je kuchynský priestor decentne uzatvorený polostrovom. Toto riešenie dáva priestoru čistotu.

Detailný pohľad na kuchynskú časť

Moje ďalšie projekty

Chcem návrh interiéru