Štýlová kúpeľňa - vintage alebo retro?

Pokojná, vzdušná, svieža, zaujímavá, vintage.. také bolo zadanie pre návrh kúpeľne nie veľmi veľkorysých rozmerov v krásnom, aj keď na začiatku trochu zanedbanom byte s vysokými stropmi v Bratislave.

Samostatne stojaca vaňa v retro dizajne

Charakteristickým prvkom kúpeľní v tradičnom štýle, štýle vintage či retro je v prvom rade samostatne stojaca vaňa. Tá priniesla do interiéru potrebnú vzdušnosť. Historizujúcu eleganciu pridá vintage sprchový set s povrchovým materiálom „antická bronz“, ktorá svojou komplementárnou farebnosťou voči modrej, obidve farby navzájom oživí a rozžiari.

Štýlová vzorovaná dlažba ako ústredný motív

Dominantou celého priestoru je obklad s výrazným retro motívom, ktorý sa strategicky tiahne v jednej línii z podlahy na stenu za vaňou v celej jej výške až po strop. Vďaka tomu sa dosiahol zaujímavý kontrast, kedy biela, elegantne tvarovaná vaňa, na tomto štýlovom pozadí krásne vynikne.

Ďalším benefitom je odraz celej tejto kompozície vo veľkoformátovom zrkadle striedmeho tvaru a jednoduchého rámu. Na tejto protiľahlej stene už samozrejme obklad nemohol figurovať, nakoľko by celý dojem pôsobil chaoticky. Naopak, čistá, biela farba vytvorí harmonické „orámovanie“ vzniknutého obrazu v zrkadle.

Keďže majitelia nechceli, aby interiér pôsobil príliš zastaralým dojmom, tieto doplnkové minimalistické línie a biela farba pomôžu ozdobné prvky oblých, organických tvarov (ako sú napríklad visiace svietidlá v štýle art deco) pekne vybalansovať.

Výmaľba v kúpeľni? Áno, ale špeciálna

Pre zachovanie požadovanej vzdušnosti, ako aj optického zväčšenia priestoru som zvolila na zostávajúce 3 steny a strop výmaľbu špeciálnym vodeodolným náterom určeným do kúpeľní. Konkrétny druh farby vybraný pre tento interiér, navyše disponuje saténovým povrchom, ktorý dodal kúpeľni svieži, neobvyklý a elegantný vzhľad.

Aby steny nepôsobili príliš stroho, do návrhu som zakomponovala lištovanie, ktoré okrem svojho dekoratívneho charakteru priestor zútulní aj tým, že rozdelí jednoliatu plochu príliš vysokých stien. To napomôže optickému vnímaniu nižšieho stropu, čo tento interiér pocitovo spríjemní.

Alternatívna verzia v duchu hravého retra

Hravý obklad v príjemnom optimistickom retro motíve je v menšej obmene použitý na dlažbe a obklade steny. Funkciu príručných odkladacích priestorov originálne zastupujú taburetky v dvoch rôznych veľkostiach z umelého ratanu vhodného do kúpeľní.

Okrúhle zrkadlo v kúpeľni dodá šmrnc

Jemná farba v pistáciovom odtieni je doplnená zrkadlom v okrúhlom ráme a minimalistickým prevedením dvierok kúpeľnového nábytku.

Vzdušnosť a priestrannosť

Okrem zakomponovania štýlu vintage alebo retra bolo pre tento projekt kľúčové zachovanie vzdušnosti a priestrannosti v tomto rozmerovo limitovanom priestore. To je dosiahnuté priamymi líniami, voľne umiestnenými solitérmi a jednoduchosťou materiálového a farebného konceptu.

Ak sa aj vám páči tradičný štýl bývania. pozrite si aj Návrh spoločenskej časti s prvkami art deco.

Moje ďalšie projekty

Chcem návrh interiéru